#2 Jak przygotować się do sesji zdjęciowej?

Jak przygotować się do sesji zdjęciowej?

Czas czytania – 3 minuty

sesja-w-studio-14

mam umówioną sesję...

...wszystko jest !
Fotograf wybrany, termin umówiony, temat względnie omówiony, przegadany z fotografem, uzgodniliście jak te zdjęcia sobie wyobrażasz i jak on sobie je wyobraża... ALE.
Ciągle czujesz niepewność..


Jak się jej pozbyć ?
Jak nabrać pewności siebie jeszcze przed sesją zdjęciową ?

Postaram się poniżej podsunąć kilka dobrych praktyk jak sobie z tym poradzić i jak wypaść dobrze na sesji fotograficznej.

sesja-uliczna-3

Stres przed sesją

Uwierz... że czasami fotograf ma większego pietra niż Ty...

Dlaczego tak jest ?

Otóż, pamiętaj o tym, że to Ty kupujesz usługę i Tobie zależy, żeby mieć dobrze wykonane fotografie i wypaść na nich korzystnie. Okej, brzmi logicznie.

ALE! Dobry fotograf chce dobrych zdjęć bardziej niż Ty. Dlaczego?

Fotografowi zależy na Tobie i Twoim zadowoleniu bo:

 • Prawdopodobnie mu za to płacisz
 • Jeśli Ci się spodoba sesja,
  to może wrócisz na kolejną?
 • Jego opinia i zdjęcia pójdą dalej w świat
Dlatego też ambitny fotograf podejdzie do Twojej sesji dobrze przygotowany.

Pamiętaj jednak, że zdjęcia to spotkanie dwóch osób, a aparat to narzędzie, jeśli nie będzie chęci na fotografowanie z obu stron to prawdopodobnie wyjdzie przeciętnie... 🙂

sesja-portretowa-5

Jestem klientem

Zacznijmy od Ciebie droga osobo fotografowana:)

Zapotrzebowanie na zdjęcia tworzysz Ty, więc już mniej więcej znasz ich przeznaczenie, masz też o nich jakieś wyobrażenie, no i to już sporo. Pamiętaj jednak, że nikt nie czyta myślach więc super gdybyś najdokładniej potrafił przedstawić swoją wizę.

Co warto zrobić / mieć przed sesją zdjęciową, a nawet przed rozmową z fotografem, żeby się czuć komfortowo.

 • Inspiracja zdjęciowa - nic nie pomoże jak pokazanie fotografowi stylu zdjęć, który Ci się podoba. Wybierz kilka zdjęć z internetu, które Ci się podobają i zrób wirtualną tablicę z inspiracjami. W zrobieniu takiej tablicy pomoże Ci np. serwis PINTEREST.COM
 • Zapoznaj się z podstawowymi pozami - koniecznie przed lustrem. I nie chodzi tu, żeby zrobić z Ciebie modela na 100% i żebyś zmieniał pozę co pstryknięcie migawki (z tym się rodzisz lub długo się tego uczysz) Ale np. jeśli masz umówioną sesję biznesową - zainspiruj się jak usiąść, stanąć lub jak ułożyć ręce, żeby wyglądały korzystnie.
 • Przygotuj strój i rekwizyty - Zrób to wcześniej, niż w dzień sesji zdjęciowej. Nie zwlekaj, jeśli tego nie zrobisz ciągle z tyłu głowy będziesz mieć niezałatwioną sprawę. Pamiętaj, że rekwizyty są ważne - torebka, długopis, chusta, aktówka, broszka, spinka, korale kapelusz, okulary, buty, rękawice piłkarskie czy deskorolka i co tylko przyjdzie Ci do głowy może być wykorzystane na sesji i stworzyć niepowtarzalne efekty.
 • Zadbaj o fryzurę i makijaż - każdy z nas zna magię fotoszopa - jednak nie chodzi o to, żeby z niej korzystać. Sesja zdjęciowa zapewne nie zdarza Ci się często, więc warto tak sobie ją umówić, aby być w niedalekim czasie po wizycie u fryzjera czy kosmetyczce.

sesja-plenerowa-urbex-8

Jestem fotografem

Przejdźmy do Ciebie drogi Fotografie. - tak Ty masz dopiero sporo przygotowań... 🙂

Wiem, że chcesz zrobić dobre zdjęcia, bo ja mam podobnie 🙂 Poniżej kilka tipów, które pomogą Ci lepiej poprowadzić sesję zdjęciową.

 • Inspiracja - bardzo podobnie jak w przypadku przygotowań klienta, znajdź w internecie kilka zdjęć, które Twoim zdaniem będą pasowały do sesji zdjęciowej i zapisz je na jednej tablicy, służy do tego np. serwis PINTEREST.COM
  Pamiętaj, że Twój klient może się nie przygotować do sesji i nie wie czego oczekuje, a pokazując mu zdjęcia, na pewno wskaże Ci te, które mu się podobają.
 • Zapoznaj się z podstawowymi pozami - musisz być w tym temacie naprawdę obeznany, finalnie używaj tych póz dopiero jak modelowi wyczerpią się pomysły. Fajnie stosować je naprzemiennie. Wtedy nie narzucasz modelowi swojej wizji, a jedynie wspierasz go, aby nie było niezręcznie.
 • Przygotuj sprzęt - Zrób to dzień wcześniej, niż w dzień sesji zdjęciowej. Sprawdź również lampy i baterie do lampy jeśli będziesz ich użwywał. Tło rozwieś wcześniej jeśli masz taką opcję i będzie to sesja w studio. Wyczyść matrycę i obiektywy - kluczowe, aby nie powstały niechciane kropki na zdjęciach.
 • Rekwizyty - pamiętaj o nich, przynajmniej o jednym czy dwóch. Umów się z modelem kto ma o nie zadbać. W wielu przpadkach niewielkie rzeczy robią ogromną robotę. Okulary, zapalcznika, długopis, aktówka są naprawdę przydane i mogą zmienić odbiór całej sesji. Warto jest mieć zawsze coś pod ręką.
 • Zadbaj o dobry nastrój - Tu każdy ma swoje metody. Ja najczęściej proponuję kawę, włączam muzykę i rozmawiam - o wszystkim i o niczym 🙂
  Jeśli do tego potrafisz umiejętnie i z taktem zażartować to wręcz umiejętność bezcenna.
 • Poznaj wcześniej miejsce - Jeśli będziesz wykonywać sesję plenerową, warto zapoznać się wcześniej z miejscówką. Oczywiście nie jest to warunkiem - ale naprawdę warto mieć obcykany teren, poruszasz się swobodniej, masz też przemyślane kadry. Pamiętajcie, że fotograficzny umysł robi zdjęcia non stop więc im wcześniej zobaczycie daną lokację tym więcej rzeczy sobie wyobrazicie i zrealizujecie.

Podsumowanie przygotwań

Myślę, że na dziś to tyle.
Na 100% jeszcze coś mi do głowy przyjdzie - wtedy to dopiszę.

Myślę, że gdy model i fotograf zastosują się do powyższych punktów na bank będzie łatwiej pracować jednej i drugiej stronie, a zdjęcia wyjdą zadowalające.

Dajcie znać czy z Waszej perspektywy artykuł jest okej 🙂

Pozdrowionka i miłego dnia
Krycha

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *